Size en yakın Fiat Bayisindeki satış danışmanını hemen arayıp kolayca bilgi almak ister misiniz?

ARA GÖRÜNTÜLÜ ARA
Skip to content Skip to navigation

HİERAPOLİS’E GİTMEK İÇİN BİR SEBEBİN VAR

Türkiye’nin en büyük beş antik şehir kalıntısından biri olan ve 1988’de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Pamukkale’deki Hierapolis Antik Kenti ismini Bergama’nın efsanevi kurucusu Telephos’un karısı, Amazonlar kraliçesi Hiera’dan aldığı rivayet edilir.

FIAT, 2005 yılından bu yana kazı çalışmalarının sponsorluğunu üstlenmektedir. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Denizli Valiliğinin himayesinde yürütülen çalışmalarda, başta İtalya ve Türkiye’den olmak üzere, aralarında arkeolog, mimar, restoratör ve uzmanların bulunduğu yaklaşık 70 kişilik uluslararası bir ekip görev alır. Hierapolis’te bugüne kadar gün ışığına çıkarılan en önemli eserler arasında Antik Tiyatro, Nekropol, Kaplıcalar, Büyük Kilise, San Filippo Matrium, Frontinus Kapısı, Gymnasium, Apollo Tapınağı ile Pluto’nun Kapısı (Plutonium) bulunmaktadır.

1800 yıllık bir geçmişe sahip bu antik kent, Roma Dönemi özgün mimarisine sahiptir. Denizli merkezden 16 km sürecek bir yolculukla Hierapolis antik kentine ulaşabilirsiniz. Sizin de Egea HB aracınızla tarihle iç içe geçmek ve geçmişi keşfetmek için bir sebebiniz var.